Čistenie špongií: 2 základné babské rady na ich dezinfekciu

Špongie sú základným nástrojom našej každodennej upratovacej rutiny. Vedeli ste však, že huby môžu byť aj živnou pôdou pre baktérie? Ak nie sú správne udržiavané, je možné, že sa stanú živnou pôdou pre vývoj choroboplodných zárodkov a mikróbov. Ak chcete chrániť svoje zdravie a zdravie svojej rodiny, prečítajte si tento článok 2 základné babské rady na čistenie a dezinfekciu špongií.

Mikrovlnná metóda, efektívna klasika

Táto prvá metóda je jedným z najznámejších a najuznávanejších tipov na rýchlu dezinfekciu špongií. Teplo produkované mikrovlnnou rúrou je v skutočnosti schopné eliminovať veľké množstvo baktérií prítomných na špongii. Ak ju chcete implementovať, postupujte podľa týchto krokov:

 1. Špongiu dôkladne opláchnite pod tečúcou vodou a uistite sa, že ste odstránili všetky zvyšky čistiaceho prostriedku, ktoré tam môžu byť. Pred vložením do mikrovlnnej rúry musí byť špongia veľmi vlhká.
 2. Položte špongiu na čistý tanier vhodný do mikrovlnnej rúry.
 3. Potom vložte tanier s vlhkou špongiou do mikrovlnnej rúry zahrievajte 1 až 2 minúty pri maximálnom výkone. Buďte opatrní, pretože čas ohrevu sa môže líšiť v závislosti od výkonu zariadenia.
 4. Po uplynutí tejto doby počkajte niekoľko minút, kým tanier vyberiete z mikrovlnnej rúry, aby ste sa nepopálili uvoľnenou vodnou parou. Používajte chňapky alebo utierku, aby ste predišli riziku popálenia.
 5. Špongiu opäť opláchnite pod studenou vodou a dôkladne vyžmýkajte.

Táto metóda je ideálna na rýchlu dennú dezinfekciu a eliminuje až 99% baktérií prítomných na špongii. Tento úkon sa však okrem mechanického čistenia a dôkladného namáčania odporúča pravidelne opakovať.

Namáčanie bielym octom, prírodné a efektívne riešenie

Ako alternatíva alebo ako doplnok k mikrovlnnej metóde je namáčanie v bielom octe ekonomickým a ekologickým tipom na čistenie a dezinfekciu vašich špongií. Biely ocot má dezinfekčné a antibakteriálne vlastnosti, ktoré mu umožňujú zabíjať baktérie prítomné na vašich špongiách. Ak chcete pokračovať, postupujte podľa nasledujúcich krokov:

 1. Vo vhodnej nádobe, zalejeme čistým bielym octom kým špongie nie sú úplne ponorené.
 2. Nechajte špongie namočené aspoň 2 hodiny, alebo dokonca celú noc pre maximálnu účinnosť. Doba kontaktu medzi špongiou a octom je nevyhnutná na zabezpečenie dezinfekcie.
 3. Po namočení špongie dôkladne opláchnite čistou vodou, aby ste odstránili všetky stopy octu.
 4. Nakoniec špongie poriadne vyžmýkajte a nechajte uschnúť na vzduchu.

Keďže biely ocot je prírodný produkt, táto metóda je šetrná k životnému prostrediu a nepredstavuje riziká spojené s drsnými chemikáliami. Navyše ho možno použiť popri mikrovlnnej metóde na optimálnu likvidáciu baktérií.

Užitočné informácie: pravidelné umývanie špongií

Okrem týchto dvoch metód je dôležité sa o svoje špongie každodenne starať tak, že ich po každom použití opláchnete a vyžmýkate. Obmedzíte tak množenie baktérií a predĺžite ich životnosť. Tu je niekoľko ďalších tipov, ako udržiavať špongie čo najčistejšie:

 • Pravidelne meňte špongie: aj keď budete dodržiavať vyššie uvedené metódy dezinfekcie, odporúča sa vymeniť špongie približne každých 15 dní, aby bola zaručená optimálna hygiena.
 • Nechajte špongie uschnúť na vzduchu: nenechávajte špongie vlhké a uzavreté, pretože to podporuje množenie baktérií. Po každom použití ich umiestnite na dobre vetrané miesto.
 • Nepoužívajte rovnakú špongiu na rôzne úlohy: aby ste sa vyhli šíreniu choroboplodných zárodkov, je lepšie mať špongiu určenú na umývanie riadu, inú na pracovnú plochu atď.

Dodržiavaním týchto tipov a uplatňovaním babských rád uvedených v tomto článku si budete môcť bezpečne užívať svoje špongie a udržiavať čisté a zdravé prostredie vo vašej domácnosti.

Photo of author
A propos de l'auteur, Alexander Mičko

Vous êtes ici : Domovská stránka » Životný štýl » Čistenie špongií: 2 základné babské rady na ich dezinfekciu