Dermatológ prezrádza, koľko by sa každý týždeň malo sprchovať nad 60 rokov

Na súmraku šesťdesiatych rokov pokožka nielen rozpráva príbeh o živote, ale odhaľuje aj svoje špecifické potreby v oblasti starostlivosti a hygieny. Frekvencia sprchovania, ktorá je pre väčšinu ľudí neškodná, sa stáva predmetom lekárskeho záujmu a osobného komfortu seniorov. Odborníci na dermatológiu, ako je Dr. Sylvie Meaume, si posvietili na prispôsobenie hygienických návykov ľuďom nad 60 rokov, pričom zohľadnili vplyv starnutia na produkciu kožného mazu a hydrolipidickú ochranu pokožky. Preskúmanie týchto odporúčaní zaručuje, že zlaté roky budú sprevádzané zachovaným zdravím pokožky a významnou kvalitou života.

Vplyv veku na pokožku

Plynúci čas nevyhnutne zanecháva stopy na našej pokožke. U ľudí nad 60 rokov tieto vekové znaky priamo ovplyvňujú produkciu mazu, tento vzácny prírodný lubrikant, ktorého časom ubúda. Následok? Pokožka, ktorá sa stáva suchšou, krehkejšou a náchylnejšou na svrbenie a podráždenie. Prílišné čistenie potom môže fóliu zničiť hydrolipidickýtáto prirodzená bariéra, ktorá chráni pred vonkajšími agresiami a udržuje hydratáciu pokožky.

Rady od odborníkov na dermatológiu

Tvárou v tvár týmto zmenám mnohí dermatológovia, vrátane Dr. Sylvie Meaume z TheAP-HP Rothschild, odporúčajú oddialiť sprchy pre zachovanie zdravia pokožky u seniorov. Dr. Meaume zdôrazňuje dôležitosť nájdenia rovnováhy medzi hygienou a ochranou kožnej bariéry. Navyše časté používanie mydla, najmä ak je drsné, môže zhoršiť problémy, ako naprkožná alergia aleboekzémvďaka čomu je vzdialenosť medzi sprchami o to relevantnejšia.

Koľkokrát za týždeň?

Frekvencia sprchovania by preto nemala byť rovnaká pre všetky vekové skupiny. Pre ľudí vo veku nad 60 rokov a najmä pre ľudí vo veku 65 až 70 rokov sa odporúča obmedziť úplné sprchovanie na dva alebo trikrát týždenne. Toto odporúčanie pochádza od terénnych odborníkov a renomovaných inštitúcií, ako napr Harvardská lekárska školaktoré zdôrazňujú dôležitosť prispôsobenia hygienických postupov tak, aby vyhovovali špecifickým potrebám súvisiacim s vekom.

Denná cielená hygiena

Napriek zníženému počtu spŕch zostáva nevyhnutná primeraná osobná hygiena. Odporúča sa cielené denné čistenie, pričom venujte osobitnú pozornosť podpazušiedo priestorov medzi prstami na nohácha do intímne oblasti. Okrem toho by seniori mali pri sprchovaní prijať preventívne opatrenia, ako je vyhnúť sa horúcej vode a intenzívnemu mydleniu, čo môže zhoršiť suchú pokožku a citlivosť pokožky.

Po sprche: produkty a návyky

Po sprche je vhodné aplikovať sprchové oleje alebo zvlhčovače, ktoré pomáhajú doplniť hydrolipidický film a poskytujú ochranu pred dehydratáciou. Tieto produkty odporúčané zdravotníkmi, ako je Natallia Ploskaya, fotografka, ktorá sa špecializuje na obrázky starostlivosti o pleť, by sa mali vyberať múdro, aby sa zabezpečilo, že udržia a posilnia kožnú bariéru, a nie ju ďalej poškodzujú.

V konečnom dôsledku, dodržiavaním týchto pokynov môžu seniori nielen udržiavať dobrú osobnú hygienu, ale tiež sa optimálne starať o svoju pokožku. Tieto rady, ak sa uplatňujú dôsledne a pozorne, výrazne prispievajú ku kvalite života a blahu starších ľudí, čo im umožňuje prechádzať rokmi s istotou a pohodlím.

Photo of author
A propos de l'auteur, Alexander Mičko

Vous êtes ici : Domovská stránka » Životný štýl » Dermatológ prezrádza, koľko by sa každý týždeň malo sprchovať nad 60 rokov